• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
MTB Başkanı Özkasap Tarım Şurası'na Katıldı
MTB Başkanı Özkasap Tarım Şurası'na Katıldı21 Kasım 2019 Perşembe

III. Tarım Orman Şurası, 18–21 Kasım tarihleri arasında Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleşti. 15 yıl aradan sonra toplanan III. Tarım ve Orman Şurası en geniş katılımlı sektör istişare toplantısı oldu. Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezinde yapılan Tarım ve Orman Şurası Sonuç Bildirgesi toplantısına katıldı.

21 komisyonun çalışmaları sonunda ortaya çıkan sonuç bildirgesini T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 3. Türkiye Tarım Orman Şurası'na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan kararların öneminden bahsederek, asıl önemli olanın alınan kararları hayata geçirmek olduğunu ifade etti.

 

T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarım ve Orman Şurası Sonuç Bildirgesi toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “15 yıl aradan sonra ‘Ortak Akıl Buluşması’ temasıyla düzenlenen şurada sektörün tüm paydaşları eleştirilerini, görüşlerini, önerilerini özgür bir şekilde ifade etme imkânı buldu. Oluşturulan 21 ayrı çalışma grubunda ‘Bitkisel üretimden’ ‘Hayvan Sağlığına’,  ‘Desteklemeden’ ‘Gıda Güvenliğine’,  ‘Orman Hukukundan’, ‘Balıkçılık ve Su Ürünlerine’, ‘Tarımda Teknolojik Dönüşüm’e kadar çok geniş bir yelpazede kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler belirlendi” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de şuranın başarısının geniş katılımdan kaynaklandığını vurguladı. Bakan Pakdemirli, Tarım Ormanın Gıda, Su ve Nefes olduğunu ifade ederek, "Yani varlığı hayat, yokluğu yok olmak demektir. Tarım, Su ve Orman Ekonomik Katkısı, Sosyal Katkısı, Çevresel Katkısı yüksek bir sektör olarak sadece bireysel yaşamı değil, Ulusal ve Uluslararası yaşamı da ifade eder. Bu nedenle Tarım Orman yalnızca yemek, içmek ve nefes almak terimlerini ifade etmez. Çünkü tarım orman; aynı zamanda bir ülkenin ekonomisidir, sanayisidir, geleceğidir" ifadelerini kullandı.

‘Bir Fikrim Var’ diyen herkesin katkıda bulunmasının sağlandığı Şûra’ya Manisa’dan da katılım sağlandı. Manisa Milletvekillerinin yanı sıra Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç, Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Ahlat, Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal, Manisa TKDK İl Koordinatörü Uğur Uslu ve Manisalı üreticiler katıldı.

GELECEK PLANLANIYOR

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap 15 yıl aranın ardından toplanan Tarım ve Orman Şurasının Türk Tarımı için önemine değindi. Başkan Özkasap şu ifadelere yer verdi;

“Türkiye Tarımını, geliştirmek ve güçlendirmek adına Temmuz ayında başlatılan bu girişim 21 çalışma grubunun 4 aylık çalışması sonucunda tamamlandı ve sonuçları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edildi. Bu şurada Türk Tarımının geleceği planlanıyor ve bu çok önemli. 5 yıllık plan ve 25 yıllık ışık ile ‘Güçlü Tarım’, ‘Güçlü Türkiye’ ilkesiyle alınmış olan kararların ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Şuraya fikir aktaran herkese teşekkür ediyorum”