• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
KOBİ'lere 6 Milyarlık 'NEFES'
KOBİ'lere 6 Milyarlık 'NEFES'27 Nisan 2020 Pazartesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, KOBİ'lere düşük faizli kredi sağlamak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından hayata geçirilen 'TOBB Nefes Kredisi' projesi kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde yapılan tanıtım toplantısında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Denizbank CEO’su Hakan Ateş Nefes Kredisi’nin detaylarını anlattı.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Nefes Kredi paketinin bugün itibarıyla devreye alındığını duyurdu. İki ay içerisinde 6 milyar TL'lik kredi imkanı yaratacaklarını açıklayan Hisarcıklıoğlu, azami kredi tutarı illere göre değişmekle birlikte 50 bin TL ile 100 bin TL arasında olacağını belirtti. Nefes Kredisi'nde faiz oranı yüzde 7,5 olarak belirlenirken bu yıl anapara ve faiz ödemesi olmayacak.

 

 

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu;

“Salgın sebebiyle zor durumda olan işletmeleri bir nebze olsun rahatlatmak için çalışıyoruz. Bu salgın dünyanın 4 bir yanını sarmış durumdadır. Hükümetimiz bu salgına karşı başarılı bir süreç yürütüyor. Dünyada ölüm oranları en düşük ülkelerden biriyiz. Birçok ülke bu salgına karşı ne yapacağını bilmezken ülkemiz sarsılan ekonomiyi nasıl normale döndürürüz çalışmalarına başladı. Salgında birçok küçük işletmemiz haftalardır kapalı durumda. Bunun yanı sıra ihracatta üretimde birçok sorunlar yaşıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız Koordinesinde başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında işletmelerimize özellikle Kamu Bankalarımız tarafından KGF Kefaletiyle finansman sağlandı. Salgın sonrası küresel ekonomi yeni bir hal alacak. Bu işi bir seferberlik gibi gördük. Özel sektörümüzün yaşadığı sorunları ilgili bakanlarımıza aktarıyoruz. İşletmelerimizin en büyük sorunu olan finansmanda elimizi taşın altına koymaya karar verdik. Bu ihtiyaca cevap verebilmek adına TOBB Nefes Kredisinin yeniden devreye alıyoruz. Bundan önce zor durumlarda 6 kez Nefes Kredisi yapmıştık. Üyelerimize yeniden Nefes olmak için yola çıkıyoruz ve gövdemizi taşın altına koyuyoruz. Proje çalışmalarına yaklaşık 1 ay önce başladık. Denizbank bizi yalnız bırakmadı. Kamu Bankaları da 2 hafta sonunda bu projeye ortak olacaklardır. Bu projeyle 2 ay içinde 6 Milyar TL destek sağlamış olacağız. Burada yapılaması gereken Krediyi kullanacak olan işletmenin bağlı bulunduğu Oda veya Borsa’dan Üyelik Belgesini alıp Denizbank’a müracaat etmesidir. Projenin hayata geçmesinde emek sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Projenin hayırlı olmasını diliyorum”

 

HEDEF 40 BİN İŞLETME

 

Denizbank CEO'su Hakan Ateş ise Nefes Kredisi paketi ile 40 bin işletmeye ulaşmayı hedeflediklerini duyurdu. Üçüncü kez yer aldıkları TOBB öncülüğünde hayata geçirilen Nefes Kredisi ile ilgili konuşan Ateş şunları söyledi;

“Ekonomimizi ayakta tutan, istihdamın, üretimin, ihracatın yükünü sırtlayan KOBİ’lerimizin yanındaki güç olmak amacıyla, piyasa faiz oranlarının altında gerçekleştirilen tüm projelerde hep ön safta yer aldık. KOBİ’lerimiz, Koronavirüs ile mücadelenin zirveye çıktığı bu hassas dönemde ülkemiz için büyük fedakarlıkta bulunarak kepenklerini gönüllü olarak kapattı. Birçok tezgah, dükkan, fabrika uzun süredir faaliyet gösteremiyor. Onlar üzerine düşeni yaptı, şimdi bu toprakların ürettikleri ile ekmeklerini kazanan bizler de; üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

“Bugüne kadar özellikle KOBİ’lere ve küçük esnafa sunduğu destekle, Türkiye’de sürdürülebilir kalkınma ve sosyal dengenin oluşturulması yönünde önemli misyon üstlenmiş bir kurumuz. Bu değerli mirastan aldığımız güçle, yeniden önemli inisiyatif üstlenerek TOBB ve KGF desteği ile, yıllık yüzde 7,5 faiz oranlı ve üst limiti 50.000 ve 100.000 TL arasında değişen “TOBB Nefes Kredisi”ni hayata geçiren banka konumunda yer alıyoruz. Yağmurlu havada şemsiyeyi kapatmıyor, 2020 yılında bir kez daha KOBİ’lerimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

Ateş şöyle devam etti,

“2017 yılında KOBİ’lerimize düşük faiz imkânı tanıdığımız ilk Nefes Projesi önümüze geldiğinde, hiç tereddüt etmeden tek özel banka olarak yerimizi aldık; devrim niteliğindeki bu iş için taşın altına elimizi koyarak toplam 12 bin KOBİ’ye, 1,1 milyar TL kredi kullandırdık. 2018 yılında da, piyasada mevduat faiz oranı yüzde 15’e yakın, kredi faiz oranları ise yüzde 17-18’ler civarında iken, aylık yüzde 0,99 faizli kredi imkânı ile KOBİ’lere nefes aldırmak üzere yeniden bir araya geldik. Toplam 1.3 milyonun üzerinde işletmenin üye olduğu TOBB, Hazine Müsteşarlığımız ve Kredi Garanti Fonu’nun desteği sayesinde 4 banka ve 2 katılım bankası güçlerimizi birleştirdik, kamu bankalarının yanında yine tek özel banka olarak yerimizi aldık. Bu projede de toplam 8 bin KOBİ’ye, 1,2 milyar TL kredi kullandırdık. Şimdi ise; üçüncüsü tesis edilen Nefes Kredisi projesinde, 3 Milyar TL tutarında krediyi gerçek ihtiyaç sahibi KOBİ’lerimize aktarmak için var gücümüzle çalışacağız”