• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
Manisa 9. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı
Manisa 9. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı06 Kasım 2015 Cuma

Tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticiyle çiftçiyi bir araya getiren "Manisa 9. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı",  5-8 Kasım 2015 tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açtı.SNS Fuarcılık ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün iş birliğinde organize edilen, Manisa Ticaret Borsası’nın da desteklediği ve bu yıl 9.'su düzenlenen fuarda, tarım ve hayvancılık sektörüyle ilgili 132 firma ürünlerini sergileme imkanı buldu. Dört gün boyunca faaliyet gösteren fuarda bu sene; traktör ve ekipmanları, ekim-dikim gübreleme makineleri, damla sulama sistemleri, pulluklar, süt sağım makineleri, organik gübreler ile tarım ve hayvancılık üzerine birçok ürün sergilendi.

Fuarın açılış töreninde konuşan Manisa Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Metin Öztürk, Manisa'nın bereketli toprakları ve uygun iklimiyle tam bir tarım kenti olduğunu söyledi.

Metin Öztürk, "Manisa'da 513 bin 937 hektar tarım alanı var. İlimiz üzüm ve tütünde Türkiye birincisi, Kirazda Türkiye ikincisi, Tavuk eti ve yumurta üretiminde Türkiye üçüncüsü durumunda. Çiftçi kayıt sistemine bağlı 71 bin 170 çiftçimiz var. Ayrıca Organik Tarımın yaygınlaştırılması projesi kapsamında Manisa'da 81 bin dekar alana ulaştık. Manisalı üreticinin beklediği fuar bugün kapılarını açtı" dedi.

Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Müjgan Şenay Manisa'nın kuru üzümde ihracatın yüzde 94'ünü karşılayan büyük bir tarım kenti olduğunu vurguladı. Şenay, "2014 ve 2015 yıllarında Manisa'da yaşanan don ve dolu olayları nedeniyle üreticiler zor bir dönem geçirdi. İnşallah 2016 yılı üretici açısından iyi bir yıl olacak. Doğru tarım politikalarıyla üreticiye destek olmaya devam edeceğiz.Bugüne kadar Manisa'da 2 bin 128 hektar ekili tarım arazisinin tarımsal vasfını kaybetmesine üzülüyoruz" dedi.

Manisa Ziraat odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kaçire de teknoloji ve tarımı buluşturan fuarın önemine dikkat çekti. Tarım ve hayvancılığın daha iyi seviyelere gelmesi için üreticiyi bu fuara davet eden Kaçire, fuarın açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise Manisa tarımını bekleyen tehlikelere dikkat çekerek, bu tehlikelerin gerçekleştirilecek projelerle bertaraf edilebileceğini kaydetti.

Böylesine geniş kapsamlı bir fuarı 9 yıldır sürdürebildikleri için SNS Fuarcılık'a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, “Manisa’da ciddi bir tarım potansiyeli var. Bu tarımın avantajları var ama tehditleri de var. Bu tehditlere karşı tarımın korumaya alınması gerekiyor. Nedir bu tehditler? Ciddi bir sanayisi var Manisa’nın. Yapılan, yapılmakta olan ve yapılacak olan ciddi alt yapı ve lojistik imkanları karşılamaya hazırlanıyor Manisa. İstanbul-İzmir Otoyolu inşaatı gün saymaya başladı. Yine Trakya Avrupa’dan gelip Çanakkale’den İstanbul otoyoluna bağlanacak olan bir yeni otoyol ihalesi gün sayıyor. Hemen yanı başımızda Türkiye’nin ilk ve tek transfer limanı Çandarlı Limanı gün sayıyor. Ankara-İzmir otoyolu o da Manisa’nın yanı başından geçecek. Onun da ihalesi gün sayıyor. Ankara-İzmir hızlı tren hattı inşaatı başladı. İnşallah onun da bitişi gün sayacak. Aynı şekilde Bandırma üzerinden gelip Çandarlı Limanına oradan da İzmir’e ulaşacak olan yük de taşımaya müsait bir yeni hızlı tren hattının proje hazırlıkları devam ediyor. İhale hazırlıkları devam eden Çanakkale Boğaz Köprüsünde ayrıca tren hattının da olması için Karayolları Genel Müdürlüğü şuanda bir çalışma yürütüyor. Birçok organize sanayi bölgelerimiz sıkıştı, tıkandı. Yeni daha büyük kapasitede OSB’lerin startını vermiş durumdayız. Alaşehir Bölgesinde ülkenin en sıcak suyu bulundu, 287 derece ile. İlk santraller devreye girdi. 500 megavatlık bir kapasite söz konusuyken geçen hafta bana ifade edilen rakam bin megavata doğru her açılan kuyuyla, her yeni sıcak suyla kapasite giderek gelişiyor. Ciddi anlamda rüzgar enerjisi potansiyelimiz var, güneş enerjisi potansiyelimiz var. Termik santrallerimiz oluyor, olmak üzere. Bunlara paralel de bir şehirleşme betonlaşma sürecini yaşamamız gerekiyor” dedi.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Teknotarım’15 Manisa Tarım ve Hayvancılık Fuarı hakkında değerlendirmede bulunan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap şunları belirtti; “Öncelikle Teknotarım 2015 Manisa 9. Uluslararası Tarım Hayvancılık Fuarı organizasyonda emeği geçen Tüm Kurum ve Kuruluşlarımıza, SNS Fuarcılığa, kurdukları stantlarla fuarımıza değer katan Firmalarımıza, ilgi ve takibini eksik etmeyen Üreticilerimize ve Halkımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü; Ülkemizin kalkınmasında, temelinde tarımsal yeterlilik ve bunu geliştirmeye odaklanmış ilgi olmadan büyük hedeflere etkin şekilde ulaşmamız mümkün değil.

Manisa’mız da işte bu bilinçle; sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımını sürekli yükseltirken, yerel ve ulusal kalkınmamızın en önemli ayaklarından olan tarımsal ekonominin gereklerini önemli ölçüde yerine getirmeye çalışmaktadır.Ancak bize bahşedilen bu değerli topraklarda halen kullanılması gereken büyük bir potansiyel bulunuyor. Çünkü günümüzde tarım; gelişmelerin hızla yaşandığı bir sektöre dönüşmüş durumda. Bu nedenle Dünyada olup bitenlerin de izlenmesi gerekiyor.Bu bakımdan fuarımız; Manisa Tarımının ve Tarıma Dayalı Ekonomisinin gelişimini daha üst seviyelere taşıyacak ve Manisa’nın etki alanını daha da genişletecek, bir fırsat olarak değerlendirilmelidir.

Bu düşüncelerle; Teknotarım 2015 Manisa 9. Uluslararası Tarım Hayvancılık Fuarı’nın tarım ve tarıma dayalı sektörlerimiz için faydalar sağlamasını temenni ediyor, Tüm Üreticilerimize, Sanayicilerimize ve İşletmelerimize, İlgili Tüm Kurum ve Kuruluşlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Faaliyetleri kapsamında Üyelerinin, Manisa ve Ülke Ekonomisi’ne kazandırdığı tarıma dayalı marka ürünlerinin daha geniş bir çevrede tanınması, ticari değerlerinin desteklenmesi ve pazarlama sahalarının genişlemesine katkı sağlamak amacıyla fuarda yer alan Manisa Ticaret Borsası standında Üye Firmaların ürünleri sergilenmektedir.