• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
TOBB Nefes Kredisi 2018 Projesi hk.
TOBB Nefes Kredisi 2018 Projesi hk.03 Nisan 2018 Salı

Bilindiği üzere; İşletme döngüsü ve yatırımlarda finansmana uygun şartlarda erişim KOBİ Statüsündeki İşletmelerimizin faaliyet süreçlerindeki en önemli ihtiyaçları arasındadır. İşletmelerimizin bu ihtiyaçlarını finans piyasasından yıllık enflasyon oranının üzerindeki faiz oranlarıyla karşılamak durumunda oluşları da büyük zorluk teşkil etmektedir.

2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da; Genel Türkiye Ekonomisinin Canlılığını ve Üretim Hacmini doğrudan etkileyen bu sorunun nasıl telafi edilebileceği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Yerel ve Ulusal Ölçekte yapılan çalışmalarda ele alınmış ve nihayetinde; Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere TOBB Nefes Kredisi Projesi’nin  yeniden ve daha kolay koşullarda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

 

Manisa Ticaret Borsası da 2017 yılında olduğu gibi; 2018 yılında da Projeye katılarak, KOBİ Statüsündeki Üyelerine kullandırılmak üzere Projeye kaynak aktarma kararı almıştır.

 

TOBB Nefes Kredisi 2018

Faiz Oranı

: Aylık %0,99 / Yıllık %11,88

Vade

: 6 Ay Anapara Geri Ödemesiz / Takip Eden 12 Ay Eşit Taksit Olmak Üzere Toplam 18 Ay

(Ödemesiz Dönem Faizleri Aylık Olarak Tahakkuk ve Tahsil Edilecektir)

Limit

: Azami Limit (Grup İştirakleri Dahil) 200.000,00-TL (İkiyüzbin Türk Lirası)

Masraf

: Bankaların alacağı masraf Kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak.

 

Manisa Ticaret Borsası’nın Protokol Yaptığı Bankalar:

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. - Manisa Merkez Şube

Türkiye Halk Bankası A.Ş. - Manisa Merkez Şube

 

Manisa Ticaret Borsası Üyesi KOBİ’ler için Başvuru Koşulları:

  • Faydalanmak isteyen Üyelerimiz, öncelikle Borsamızdan “TOBB Nefes Kredisi 2018 Başvurusu İçindir” ibareli Faaliyet Belgesi alacaklar,
  • 04.04.2018 Çarşamba Gününden itibaren; Anlaşmalı iki Banka içinden tercih ettiklerine başvuru yaparak Bankanın ayrıca talep edeceği evraklar ile Banka üzerinden süreci başlatacaklardır.
  • Manisa Ticaret Borsası’nın Bankalara aktardığı kaynak, “Teminat” niteliğinde olmayacaktır. Üyelerimizin Başvurularının kredibilite bakımından değerlendirilmesinde, Protokol gereği; Manisa Ticaret Borsası’nın “Kredi Onayına İştirak ya da Referans Verme” gibi bir imkanı olmayacaktır.
  • Bankalar, Başvuruları alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecektir. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; Bankalar, TOBB Nefes Kredisini kullandıracaktır.
  • Kredinin vadesinde uzatma veya kısaltma olmayacaktır. Daha fazla İşletmenin faydalanabilmesi için anapara geri ödemeleri aynı İşletmeye tekrar kredi olarak kullandırılamayacaktır.
  • Yapılan Protokolde, doğrudan Reel Sektörün ve Üretim Faaliyetlerinin öncelikli olarak desteklenmesini amaçladığından, Borsamız Üyesi olsalar dahi Tarım Kredi Kooperatifleri krediden faydalandırılamayacaktır.

 

Her koşulda Üreterek Manisa’ya ve Ülkemize güç katan KOBİ Statüsündeki Üyelerimize fayda sağlaması ve hayırlı olması dileğiyle, önemle bilgilerinize sunarız.

 

Saygılarımızla