• Türkçe
  • English
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
ARA
POLEN TOHUMCULUK

“DÜNDEN BUGÜNE POLEN TOHUMCULUK”

Şirketimiz öncelikli olarak  mısır üzerine yoğunlaşıp ; üreticilerimize yeni ve yüksek verim potansiyeline sahip çeşitler sunmak ve Türk Tohumculuk Sektöründe lider kuruluş olma arzusu ile 1998 yılında Manisa'da kurulmuştur. Amacımız ; tarımda yeni teknoloji ve doğru bilgileri kullanarak tarımsal üretimde verim ve kalite artışı ile üreticilerimizin daha fazla kazanmalarını sağlamaktır. 

2003 yılında kurulup, 2008 ve 2013 yıllarında kapasite artırımı yapılan, en son teknoloji ile donatılmış, 38 da. arazi üzerinde  12.000 m2 kapalı alanı bulunan tohum işleme tesisimiz Türkiye'nin en yeni ve modern tohumculuk işletmesidir. 

Bugün kullandığı en modern işleme makineleri ve yılda 20.000 ton paketli mısır tohumu işleme kapasitesi ile Türkiye'nin 3. büyük  mısır işleme tesisine sahip işletmemiz kurulduğu günden itibaren günümüze kadar profesyonel üretim ekibiyle güvenle hizmet vermektedir. Kurulduğu ilk yıllarda 200 dekar olan mısır tohumu üretim alanını günümüzde 22.000 dekara çıkartarak ulusal ve uluslararası pazarda pek çok firmaya üstün kalite ve güvenilirlik anlayışıyla yaptığı üretimler ile dünya pazarında çok saygın bir konuma ulaşmıştır. 

Şirket 2004 senesinde, Global Seed Genetics firması adı altında Meksika'da tropikal ve suptropikal heterotik gruplarda beyaz ve sarı daneli, erkenci ve geççi mısır gruplarını kapsayan çok geniş ve kapsamlı bir ıslah programını başlatarak dünyanın 4 kıtasına çeşit temini sağlayacak çok güçlü bir konuma ulaşmıştır. Üretim de kaliteyi artırmak ve güvenilirliği sağlamlaştırmak amacıyla yüksek kapasiteli ve son teknoloji donanımlı bir mısır işleme tesisini daha Meksika'da kurarak Meksika ve Güney - Kuzey Amerika pazarına kaliteli ve yüksek verimli çeşitleri sağlayarak dünya mısır tohumu pazarında hedefimiz olan % 3 pazar payına sahip olma hedefine biraz daha yaklaşmanın gururunu yaşamaktayız.

Firmamız, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen "Tarımsal Araştırmacı Kuruluş Tescil Belgesi" ni alarak; hem kendisinin ve hem de bu yetkiye sahip olmayan diğer özel sektör tohumculuk kuruluşlarının çeşit gözlem ve verim denemelerini kurma ve değerlendirme yetkisine de sahiptir.

Özellikle klasik mısır ıslahında saf hat elde edilmesi ve ıslahçı materyallerinin çoğaltılması uzun yıllar almaktadır. Islahı daha hızlı ve kısa sürede yapabilmek amacıyla yılda iki defa generasyon atlatma imkanını elde etmek için Adana'da 10 dekar kapalı sera ortamında ıslah çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

Yüksek teknoloji donanımlı üniversite laboratuarlarında yurt içi ve yurt dışında ortak çalışmalar ve bilgi paylaşımı ile gücünü her geçen yıl artıran şirketimiz; çok sağlam ve zengin mısır ıslah çalışmalarının yanı sıra soya, ayçiçeği, yerfıstığı, italyan çimi, sorgum ve yonca  grubunda da yürüttüğü geniş tabanlı ürün geliştirme çalışmalarıyla ürün portföyünü zenginleştirmek ve üreticilerimize daha verimli ve kaliteli ürünler sunma yolunda ciddi çalışmalar yürütmektedir. 

Sahip olduğumuz kaliteli ve güvenilir ürünleri üreticilerimize sunma vizyonumuz ile ülkemiz tohumculuğunda ilk 3 firma içerisinde olmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaşmak amacıyla kendi ıslahımızdan gelen çeşitleri kullanarak her yıl 1.200 - 1.500 adet mısır çeşidini ciddi stres koşulları altında test ederek yüksek verim potansiyeline sahip kaliteli ürünleri pazara kazandırma arzusuyla yeni çeşitleri tescil ettirmeye devam ediyoruz.

Firmamız; Trakya, Ege, Karadeniz, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri ağırlıkta olmak üzere, tüm yurtta,  mısır, yerfıstığı, italyan çimi, soya, sorgum sudan otu tohumu pazarlamaktadır.  Her sene genişlemekte olan bayii ağımız ülkemizin her noktasına hizmet edebilecek kapasitededir.  

Şirketimiz uluslararası pazarda da ürün geliştirme ve satış faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu amaçla Rusya, Ukrayna, Romanya, Macaristan, Fas, Cezayir, Tunus ve Irak ta ürün geliştirme, Sudan, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Pakistan Gürcistan ve Özbekistan da hem ürün geliştirme ve hem de satış faaliyetlerimiz devam etmektedir. Yine bu ülkelerdeki teknik satış ekibi ve üreticilere ürün yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgiler verilmesi amacıyla eğitim toplantıları ve tarla çalışmaları organize edilmektedir.